Képzőművészeti tanszak hírei
Beszámoló a Cziráki rajzversenyről 2021/22
A Cziráki Lajos Komplex Képzőművészeti Megyei Tanulmányi verseny kihirdetője és szervezője 2014/15-ös tanévtől a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium képzőművészeti tagozatának 10 fős munkaközössége, melynek tagja Milanovich Lászlóné a verseny főszervezője. A tagozat az évente megrendezésre kerülő megyei képzőművészeti tanulmányi verseny, szellemi központja.
Az idei verseny menete kissé módosult a Covid járvány miatt:
- 2021 őszén a versenykiírás eljutott az intézményekhez,
- októbertől a diákok készítették a tablókat, tárgyalkotásokat,
- a 2022. februári 5.-i beküldési határidőt módosítottuk március 5-re,
- március közepén a zsűri értékelte az alkotásokat,
- április közepétől a bekeretezett, falakra kitett, díjazott munkák az iskolában megtekinthetők egy hónapig
Annak érdekében, hogy a verseny tehetséggondozói feladata magas szinten megvalósuljon, elengedhetetlen, hogy felvállaljuk annak minden szervezési részletét, egységes, példaértékű színvonalon. Így feladataink közé tartozik a versenytéma kiírása, az alkotások begyűjtése, zsűrizése, az díjazott munkák –az előző években azok kiállítása,- jelenleg, lefényképezése, majd az intézmény honlapján nyilvánossá tétele. A módosult beadási határidő után a zsűri elvégezte a munkáját, ezután kiértesítettük az iskolákat, közben zajlott az oklevelek elkészítése, jutalmak csomagolása. A verseny arculatát minden évben új meghívóval gazdagítjuk. A hagyományokat tovább örökítve, évente két kiváló pedagógus társunkat, akik több éven keresztül sikeresen készítették fel a tanítványaikat a versenyre, Cziráki Lajos emlékdíjjal jutalmazzuk. Idén Szilágyi Jéger Teréz a csornai Kerényi György AMI tanára és Horváthné Bekes Viktória a rajkai Békefi Ernő Általános Iskola tanára kapta.
Az idei versenyre 373 diák küldte be pályázatát a megyéből, négy kategóriában, az elsőtől a 13. évfolyamig. A beérkezett munkákból 23 intézmény diákja lett díjazott, 141 –en oklevelet, 25-en, pedig dicséretet kaptak. Jelenleg ők az intézményeiken keresztül már értesültek arról, hogy eredményes alkotók lettek, de a pontos helyezésekért a díjkiosztóig várniuk kell. A zsűri, amelynek elnöke Borbély Károly egyetemi docens, mesteroktató, festőművész, idén is kiváló munkát végzett, zsűritagként Habóckyné Király Ilona rajztanár és Lázárné Verebes Ilona rajztanár, szaktanácsadó segítette a munkáját.
Április 21-22-én, a 15 órától lezajlott díjkiosztó rangját az önkormányzat részéről Radnóti Ákos alpolgármester úr és Rózsavölgyi László képviselő úr megtisztelő jelenléte emelte, akik a fővédnökséget vállalják minden tanévben a verseny felett.
Kattintásra nyíló képriport a díjkiosztóról és filmes összefoglaló.
A 2021. november 5-én megtartott versenyre 25-en jelentkeztek, megyénkből és azon kívülről is, a 7-8. évfolyamos tanulók.
A verseny célja, hogy felkutassa a tehetségígéreteket és felkeltse az érdeklődést az intézmény iránt, segítsen a pályaválasztásban.
Rajz kategóriában erős volt a mezőny, két 2. helyezett is lett. Öt versenyző indult a festő kategóriában, ahol csak kettő díj került kiosztásra. A mintázás cipő feladatánál fantáziadús, remek alkotások közül választott a zsűri három kiváló alkotást.
A díjazott munkákról kategóriánként szakmai véleményt adott a zsűri.
Győr, 2021. november 5.
Milanovich Lászlóné Ildikó
a verseny főszervezője
Szobrász kategória
1. helyezett: Wirth Klaudia
Munkájában nem illusztrál, hanem megtartja a cipő használati formáját. Arányos, kidolgozott, részletgazdag (krokodil) formát hozott létre, amelyben játékosan, a formatervezés határain belül jelenik meg a cipő.
2. helyezett: Sarkadi Emőke
Karakteresen adott vissza egy létező cipőformát. Külön erénye a részletgazdagság. A láb anatómiája is visszaköszön, lehet tudni, hogy ez egy jobb lábas cipő.
3. helyezett: Kakas Máté József
Munkája nagyszerű formaalakítás, a karaktercipő és a sportcipő ötvözete. Egyik nagy erénye, hogy kis felületen érintkezik a talajjal. Anatómiai szempontból az egyik legjobban kidolgozott alkotás.
Festő kategória
1. helyezett: Sarkadi Emőke
Komplett, egységes képkezelés jellemzi, a befejezettségre törekvés, jó arányérzék jellemzi. A fény-árnyék színek szépen jelennek meg a képen. A gyümölcsök, az üveg anyagszerűsége magas technikai tudásra utal.
2. helyezett: Schreyer Nikolett
A fény-árnyékhatásokat nagyon jól eltalálta, a gondosan megjelenített anyagszerűség kiváló példája. A befejezetlenséget oldja a kávédaráló festőisége.
Rajz kategória
1. helyezett: Hunyadi Orsolya
Képileg a legkomplettebb alkotás. A kompozíció nagyon jól eltalált, jellemzően erőteljes az anyag és eszközhasználat.
2. helyezett: Wirth Klaudia
Szerkezeti precízség, anyagszerű tárgyábrázolás, grafikus látásmód jellemzi. Befejezetlensége ellenére is a díjazottak között a helye.
2. helyezett :Takács Emese Júlia-
Munkáját merész kompozíciós megoldás, anyagszerű eszközhasználat, szép grafikus részletek jellemzik. Külön kiemelendő a kávédaráló szerkezetének precíz megfigyelése, a kép lírai hangvétele.
3. helyezett: Gazsó Botond Zoltán
Festői, képies gondolkodás, egységes megoldás, lírai hangvétel jellemzi.